Kanser hücrelerini öldüren meyveler

30 Mayıs 2010 Pazar

Kanser hücrelerini öldüren meyveler

Araştırmacılar, bu iki meyvede olan bileşimin kanser hücrelerini kısa sürede öldürdüğünü ispatladılar.

Texas Agrilife Research Merkezi araştırmacıları, sadece şeftali ve erikte çok yüksek oranda bulunan iki fenolik bileşimin kanser hücrelerini kısa sürede öldürdüğünü ispatladılar ve sonuçlarını Journal of Agriculture and Food Chemistry Dergisi’nin son sayısında yayımladılar. Araştırıcılardan Dr. David Bryne, “Kemoterapi tüm hücreleri öldürebilirken meyve kökenli bileşimler sağlıklı hücreleri hiç etkilemez, fakat kanser hücrelerine toksik yani öldürücü etki yapar” dedi.

Meyvelerdeki antioksidan oranlarını da araştıran bilim adamları, bilinen bütün meyveler içerisinde eriğin en yüksek oranı taşıdığını görünce şaşırdılar. Dünyadaki kadın ölümlerinin % 16’sı meme kanserinden kaynaklanıyor. Bu yüzden özellikle şeftali ve eriğin tedavi edici etkilerinin kadınlara tanıtılarak tüketimlerinin artırılması öneriliyor.

Kaynak: www.internethaber.com

2 yorum:

Adsız dedi ki...

bu çok önemli bilgiyi herkesin ulaşabileceği şekilde yayımlarsan daha etkili olur.. ben kendi adıma çok teşekkür ederim.. canan.

Şeker Cafe dedi ki...

Rica ederim,haklısınız bu konu genel olarak da benim için çok önemli,aklımda çok farklı bir proje var,ayrı bir blog adı altında tamamen alternatif tıp üzerine bir sayfa yapmak istiyorum.Kanser ve insanların netteki paylaşımlarını tek bir yerde toplamak istiyorum..tabi her şey zaman istiyor.
Sevgiler,güzellikler sizlerle olsun